DisplayPort Cables

kvm

DisplayPort Cables

یکی از کابل های کاربردی شرکت ATEN کابلهای دیسپلی‌پورت یا DisplayPort Cables می باشند. دیسپلی‌پورت را در جدیدترین کامپیوترها، کارت‌های گرافیک‌ی و همچنین لپ‌تاپ‌هایی که برای کاربران تجاری عرضه می‌شوند، در کنار HDMI می‌بینیم. البته در کامپیوترهای ویندوزی که برای کاربران عمومی طراحی شده‌اند کمتر با چنین پورتی مواجه شده‌ایم.

این پورت تحت نظر اتحادیه‌ی استانداردهای الکترونیکی ویدیو یا VESA توسعه یافته و توسط همین اتحادیه کنترل می‌شود. این اتحادیه شامل کمپانی‌های زیادی است، از ای‌ام‌دی گرفته تا ZIPS، همگی عضو VESA می‌باشند.

در سال 2006 دیسپلی‌پورت به عنوان جایگزینی برای پورت آنالوگ VGA (یا Video Graphic Array به معنی آرایه‌ی گرافیکی ویدیویی) که در سال 1987 معرفی شده بود و همچنین پورت DVI (یا Digital Video Interface به معنی رابط ویدیویی دیجیتال) که در سال 1999 معرفی شده بود، معرفی شده است. این دو پورت اصولاً برای کامپیوترها طراحی شده بودند. دیسپلی‌پورت یک محصول کاملاً رایگان است.

با استفاده از یک آداپتور ساده می‌توان کابل دیسپلی‌پورت را به نمایشگری که پورت VGA دارد، متصل کرد. این امکان برای اتصال لپ‌تاپ به ویدیو پروژکتورهای قدیمی‌ بسیار مفید واقع می‌شود. برای اتصال دیسپلی‌پورت به یک پورت DVI یا HDMI تکی هم آداپتورهایی وجود دارد.

یک کابل مسی منفعل دیسپلی‌پورت پهنای باند بسیار بالایی دارد چرا که با طول 6.5 فوتی یا 2 متری هم از پس انتقال ویدیوهایی با رزولوشن 3840 در 2160 پیکسل برمی‌آید. اگر بخواهید طول کابل را تا 50 فوت یا 15 متر افزایش دهید، طبق استاندارد پهنای باند مفید به ویدیوهای 1080p محدود خواهد شد. البته استاندارد حداقل‌ها را در نظر گرفته و محافظه‌کارانه برخورد کرده است به طوری که در عمل با یک کابل 15 متری می‌توان ویدیوهایی با رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل را هم به خوبی منتقل کرد که برای یک نمایشگر با کیفیت 30 اینچی کافی است.