HDMI Cables

ATEN INTERNATIONAL Co

HDMI Cables

چند سال از معرفی کابل‌های استاندارد اچ دی ام آی یا  HDMI Cables که برای انتقال صدا و تصویر طراحی شده‌اند، گذشته است و حالا کاملاً محبوب و عمومی شده‌اند. HDMI Cables سابقه‌ی خوبی دارند و آن ها را در بیشتر اتصالات دیجیتالی که در وسایل مختلف مثل تلویزیون‌ها‌، ست‌تاپ‌باکس‌ها، پخش‌کننده‌های بلو-ری، گیرنده‌های صوتی تصویری، کنسول‌های بازی، دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های فیلم‌برداری می‌بینیم. حتی در برخی گوشی‌ها و تبلت‌ها هم از این پورت استفاده شده است.

HDMI مخفف High Definition Multimedia Interface یا رابط چندرسانه‌ای کیفیت بالا است و از زمانی که 6 غول دنیای الکترونیک یعنی کمپانی‌های هیتاچی، پاناسونیک، فیلیپس، سیلیکون ایمیج، سونی و توشیبا به سمت استفاده از آن حرکت کردند، بیش از 10 سال گذشته است. امروزه این پورت تحت لیسانس سیلیکون ایمیج در وسایل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و سایر کمپانی‌ها باید در قبال استفاده از آن هزینه‌ای را به این کمپانی بپردازند. مشخصات این پورت هم توسط سیلیکون ایمیج به روز می‌شود.

کانکتور HDMI در HDMI Cables دارای 19 پین است و معمولاً در 3 اندازه‌ی مختلف استفاده می‌شود. نوع A استاندارد است، نوع C مینی نام دارد و نوع D که کوچک‌ترین اندازه را دارد، میکرو نام دارد. پرکاربردترین اندازه همان نوع A است و البته یک اندازه‌ی دیگر به نام E هم معرفی شده که بیشتر در صنعت خودرو کاربرد دارد.

بیشتر کانکتورهای HDMI از طریق اصطکاک در موقعیت خود قفل می‌شوند و لذا محکم در سوکت فرو می‌روند اما برخی از سازندگان مکانیزم‌های خاصی برای قفل شدن کانکتور پیش‌بینی کرده‌اند که از شل شدن آن جلوگیری می‌کند.

بزرگ‌ترین مشکلی که در استاندارد کابل‌های HDMI وجود دارد این است که تنها 4 نوع کابل برای آن معرفی شده که همگی در سال 2010 نهایی شده‌اند. بنابراین کابل‌های قدیمی‌تر بدون اینکه برچسب مناسبی برای معرفی قابلیت‌ها و مشخصات خود داشته باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند و مشکلی که در عمل پیش می‌آید این است که اگر برخی از کابل‌ها که حداقل‌های لازم برای انجام عملی خاص را ندارد، استفاده شود، مشکلاتی از قبیل وجود نویز در صدا، عیوب کوچک در ویدیو و ناهماهنگی صدا و ویدیو پیش می‌آید.

برای آشنایی بهتر با 4 نوع کابلی که در سال 2010 استانداردسازی شده به مشخصاتشان توجه کنید:

کابل استاندارد HDMI: پهنای باند کافی برای انتقال صحیح ویدیوهای p720 و i1080 را فراهم می‌کند.

کابل HDMI به همراه اترنت: پهنای باند آن مثل کابل استاندارد HDMI است با این تفاوت که از اترنت 100 مگابیت در ثانیه‌ای هم پشتیبانی می‌کند.

کابل HDMI سرعت بالا: این کابل پهنای باند بیشتری را فراهم می‌کند تا بتوان ویدیوهایی با رزولوشن 1080p و بالاتر تا نهایتاً 4096 در 2160 پیکسل یا به عبارت دیگر ویدیوهای 4K را منتقل کرد. البته در مورد ویدیوی 4K با بیشینه‌ی نرخ نوسازی 24 هرتز است که برای فیلم‌ها خوب است اما برای بازی‌ها مشکل‌ساز خواهد بود. این کابل برای انتقال ویدیوهای سه‌بعدی هم مناسب است.

کابل HDMI سرعت بالا به همراه اترنت: مثل مورد قبلی است با این تفاوت که از اترنت 100 مگابیت در ثانیه‌ای هم پشتیبانی می‌کند.