DVI Cables

ATEN INTERNATIONAL Co

DVI Cables

DVI Cables یا کابلهای DVI جزء محصولات ارائه شده شرکت ATEN و مخفف کلمه Digital Visual Interface به معنای “رابط دیجیتالی بصری” است و در سال ۱۹۹۹ توسط DDWG(مخفف Digital Display Working Group)  طراحی شد و به سرعت جایگزین استاندارد VGA گردید. درواقع DVI Cables برای اتصال یک منبع ویدئوای نظیر کارت‌های گرافیک به یک منبع پخش کننده مانند مانیتورها ساخته شده است. درگاه DVI انواع مختلفی دارد که طبق نیازهای کاربران طراحی شده اند که عبارت اند از DVI-A ، DVI-D و DVI-I که این درگاه‌ها به جز نوع DVI-A، خود به دو نوع Single Link و Dual Link تقسیم می‌شوند.

در Dual link DVI Cables (دابل لینک – به اختصار DL) دو گروه باس برای ارسال داده وجود دارد که نهایت فرکانس کلاک پیکسل‌ها را دوبرابر یعنی ۳۳۰ مگاهرتز کرده و به این ترتیب پهنای باند انتقال داده دو برابر می‌شود که می‌تواند تا حداکثر ۵.۵ مگاپیکسل را در رفرش ریت ۶۰ هرتز ساپورت کند. به عبارت دیگر می‌تواند تا ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ (۱۶۰۰*۲۵۶۰) پیکسل را در رفرش ریت ۶۰ هرتز پشتیبانی کند.

نوع  DVI-D DVI Cables

حرف آخر این نوع درگاه نشان دهنده کلمه Digital بوده و برای انتقال داده‌های دیجیتالی طراحی شده است. مانیتورها و نمایش دهنده‌هایی که اساس کار آن‌ها سیگنال‌های دیجیتالی است از این نوع درگاه استفاده می‌کنند. DVI-D خود به دو نوع Single link و Dual link تقسیم می‌شود.