(PDU) سیستمهای توزیع توان هوشمند

ATEN INTERNATIONAL Co

(PDU) سیستمهای توزیع توان هوشمند

دستگاه های Power Distribution Unit سیستم های توزیع توان هوشمند و یا به طور مختصر PDU ها با برند NRGence از کمپانی ATEN به بازار عرضه شده و نسل جدیدی از واحد های توزیع توان اقتصادی (سبز) و یا به طور مصطلح eco PDU ها را شامل می شوند. PDU ها برای افزایش بهره وری مصرف توان در دیتا سنتر ها ساخته شده اند. این دستگاه ها هوشمند بوده و در مدل های 8 تا 42 خروجی و با سوکت های متنوعی از استانداردهای IEC, NEMA ارائه شده اند. برخی از این دستگاه ها دارای قابلیت POP هستند به این معنا که بصورت اتوماتیک آخرین خروجی که باعث جریان کشی اضافی شده باشد را از مدار خارج می کنند و قابلیت نظارت محیطی با اضافه کردن سنسورهای دما، رطوبت و … را دارند. با استفاده از این دستگاه ها می توان وضعیت دستگاههای متصل به PDU را از هر نقطه ای و با استفاده از پروتکل TCP/IP بررسی و کنترل نمود.

مقایسه PDU ها:

در جدول بالا مقایسه ای بین PDU های شرکت ATEN انجام شده است. PDU ها به طور کلی بر اساس دو ویژگی مهم (Outlet Switching, Metering Capability) تقسیم بندی شده اند در زیر به تفصیل به کلیه ویژگیهای یک PDU می پردازیم:

ویژگیهای اساسی در تقسیم بندی PDU:

Outlet Switching: قابلیت روشن و خاموش کردن هر خروجی به صورت جداگانه که برای ویژگی POP که بعداً توضیح داده خواهد شد مورد استفاده قرار می گیرد.

Metering Capability: قابلیت سنجش میزان ولتاژ و جریان که می تواند در سطح بانک (به چند خروجی درکنار یکدیگر یک بانک خروجی (Bank) گفته می شود) و یا در سطح هرخروجی به صورت جداگانه باشد.

ویژگیهای عمومی PDU:

Rack Space: فضایی است که PDU در داخل Rack اشغال می کند.

Outlet: تعداد خروجی های یک PDU

Environment Monitoring: به معنی نظارت های محیطی است که از مهمترین آنها می توان به سنجش دما، رطوبت اشاره کرد.

Eco Sensors Support: قابلیت پشتیبانی از نرم افزار eco Sensors که یک نرم افزار مدیریتی جهت نظارت بر سنسورهای متصل به کلیه PDU های یک دیتا سنتر است.

Proactive Overload Protection: سیستم حرفه ای و منحصر به فرد ATEN به معنای فعال شدن محافظ در زمان اضافه بار یا POP که به صورت اتوماتیک در زمان اضافه بار خروجی ها را خاموش می کند تا به دستگاههای متصل به PDU آسیبی نرسد.

Door Sensor Support: قابلیت پشتیبانی از سنسور درب Rack که می تواند ساعت و لحظه باز شدن درب را به صورت اخطارهای صوتی و یا ثبت در گزارشات ذخیره نماید.

تقسیم بندی PDU بر اساس فضای اشغالی در Rack:

Energy PDU Basic 0U Rack PDU: سیستمهای توزیع توان غیر هوشمندی که هیچ فضایی در RacK اشغال نمی کنند و می توان با اضافه کردن یک دستگاه EC1000 سنجش های محیطی و قابلیت سنجش توان را به آنها اضافه کرد و آنها را هوشمند ساخت به این PDU ها اصظلاحاً Metered Ready نیز گفته می شود به این معنا که به خودی خود قابلیت سنجش را ندارند ولی امکان نصب EC1000 به صورت اختیاری برروی آنها وجود دارد.

Eco PDU Intelligent 1U Rack PDU: سیستمهای توزیع توان هوشمند ی که 1 یونیت در Rack فضا اشغال کرده و همه مدلهای تولید شده آن دارای 8 خروجی هستند.

Eco PDU Intelligent 0U Rack PDU: سیستمهای توزیع توان هوشمند ی که فضایی در Rack اشغال نکرده و در مدلهای 16 تا 42 خروجی تولید شده اند.